Illinois General Assembly - Bill Status for HJRCA0003
Illinois General Assembly

  Bills & Resolutions  
  Compiled Statutes  
  Public Acts  
  Legislative Reports  
  IL Constitution  
  Legislative Guide  
  Legislative Glossary  

 Search By Number
 (example: HB0001)
Search Tips

Search By Keyword

 Bill Status of HJRCA0003  102nd General Assembly


Short Description:  CON AMEND-TERM LIMITS

House Sponsors
Rep. Mark Batinick, Brad Halbrook, Amy Elik, Patrick Windhorst, Ryan Spain, Martin McLaughlin, Jeff Keicher, Chris Bos and Chris Miller

Last Action
DateChamber Action
  3/16/2021HouseAssigned to Executive Committee
 
ILCON Art. IV, Sec. 2.5 new 
 
ILCON Art. V, Sec. 2 
 
ILCON Art. VIII, Sec. 3 


Synopsis As Introduced
Proposes to amend the Legislature and Executive Articles of the Illinois Constitution. Provides that a person may not be elected to the office of State Senator or State Representative for terms totalling more than 12 years in each office. Provides that a person may not be elected to any single Executive Branch office for terms totalling more than 8 years in each office. Provides that service prior to the date of the adoption of the amendment shall be considered in the calculation of a person's service. Provides that any person in office at the time of the adoption of this amendment to the Illinois Constitution who meets the specified term limitation shall be allowed to complete his or her term of office. Proposes to amend the Finance Article of the Illinois Constitution. Provides that the Auditor General shall serve a term of 4 years (rather than 10 years), and shall not be eligible for reappointment. Specifies that the provision shall apply to service as Auditor General prior to the adoption of the amendment. Provides further requirements concerning any person serving as the Auditor General at the time of the adoption of the amendment. Effective upon being declared adopted.

Actions 
DateChamber Action
  1/27/2021HouseFiled with the Clerk by Rep. Mark Batinick
  1/28/2021HouseAdded Co-Sponsor Rep. Brad Halbrook
  1/29/2021HouseRead in Full a First Time
  1/29/2021HouseReferred to Rules Committee
  2/4/2021HouseAdded Co-Sponsor Rep. Amy Elik
  2/11/2021HouseAdded Co-Sponsor Rep. Patrick Windhorst
  3/16/2021HouseAssigned to Executive Committee
  3/18/2021HouseAdded Co-Sponsor Rep. Ryan Spain
  3/22/2021HouseAdded Co-Sponsor Rep. Martin McLaughlin
  3/23/2021HouseAdded Co-Sponsor Rep. Jeff Keicher
  3/30/2021HouseAdded Co-Sponsor Rep. Chris Bos
  4/5/2021HouseAdded Co-Sponsor Rep. Chris Miller

Back To Top